• "O hejcie i cyberprzemocy" - spotkanie z policjantami
          • "O hejcie i cyberprzemocy" - spotkanie z policjantami

          • W dniu 11.12.2023r. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Maz.  mł. asp. Emilia Podbielska oraz st. asp. Marek Morawski odwiedzili uczniów naszej szkoły. 

            Głównym celem spotkania z uczniami było uświadomienie im, czym są hejt i cyberprzemoc, w jaki sposób  naruszają  prawa człowieka oraz jaka jest odpowiedzialność karna nieletnich. Policjanci przestrzegali uczniów przed wyśmiewaniem czy obrażaniem innych za pomocą środków masowego przekazu, wyjaśniając, że w internecie nikt nie jest anonimowy, a zamieszczane przez nas treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby.

            Podczas spotkania policjanci wskazali uczniom, jak unikać zagrożeń,  w jaki sposób mogą chronić siebie i swoją tożsamość przed internetowymi przestępcami i hejtem. Dzięki takim spotkaniom uczniowie mają większą świadomość czyhających na nich zagrożeń i co najważniejsze wiedzą, jak należy na nie reagować i gdzie szukać pomocy.

            W czasie spotkania z policjantami nie zabrakło również tematów dotyczących bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych, na które już z niecierpliwością czekają uczniowie.

            Serdecznie dziękujemy policjantom z KPP w Ostrowi Maz. za cenne rady i wskazówki.

        • „Napisz chociaż krótki list…”
          • „Napisz chociaż krótki list…”

          • W listopadzie uczniowie klasy 4 przystąpili do realizacji projektu pt. „Napisz chociaż krótki list…”, który ma na celu propagowanie tradycyjnego przesyłania informacji w formie listu oraz daje możliwość nawiązania nowych znajomości oraz odkrywania świata w sposób tradycyjny, bez użycia komputera i smartfona.

            Dzięki pisaniu listów dzieci ćwiczyły umiejętności plastyczne, estetyczne, a także pracowały nad poprawnością ortograficzną, interpunkcyjną, językową, a także starannością pisma. Czwartoklasiści z wielką ochotą przystąpili do dzieła. Najpierw dzięki programowi MozaBook, zakupionemu w ramach programu ,,Laboratoria przyszłości” obejrzeli film dotyczący wysyłania wiadomości na przestrzeni wieków, a później poznali zasady działania pióra kulkowego. Następnie przystąpili do pisania własnych listów, które zostały już wysłane do Szkoły Podstawowej im. im. Powstańców 1863r. w Lututowie (małego miasteczka położonego w województwie łódzkim). Nasi uczniowie z niecierpliwością czekają na odpowiedź od swoich kolegów i koleżanek z centralnej Polski. Trzymamy kciuki, aby nastąpiło to jak najszybciej.

             

            Autor: Beata Jasionowska

        • Zajęcia informatyczne kl. II
          • Zajęcia informatyczne kl. II

          • Na zajęciach informatycznych uczniowie klas II podczas zabawy poznają prawa fizyki.

            Doskonała zabawa połączona z nauką jest możliwa dzięki środkom technodydaktycznym zakupionym przez szkołę w ramach programu "Laboratoria Przyszłości ".

            Autor: Krzysztof Młynarczyk

        • CodeWeek 2023
          • CodeWeek 2023

          • Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Wydarzenie to jest europejską inicjatywą, która ma na celu popularyzację nauki programowania oraz zwiększenie świadomości społecznej na jej temat.

            Uczniowie otrzymali certyfikaty.

            Bardzo pomocne przy realizacji zadania były pomoce zakupione w ramach programu "Laboratoria Przyszłości ".

            Autor: Krzysztof Młynarczyk

        • Słodka akcja dla Patryka
          • Słodka akcja dla Patryka

          • W dniach 27-28 listopada miała miejsce "Słodka akcja dla Patryka". Przyniesione przez wolontariuszy wypieki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Zebrane ze sprzedaży słodkosci pieniądze tym razem trafiły na leczenie i rehabilitację jednego z uczniów naszej szkoły Patryka Chojnowskiego.

            Jak zawsze społeczność szkolna nie zawiodła i licznie włączyła się w akcję. Wszystkim, którzy wsparli ten szczytny cel,  serdecznie dziękujemy.

            Autor: Małgorzata Jasionek

        • Spotkanie z Mikołajem w klasie 2b.
          • Spotkanie z Mikołajem w klasie 2b.

          • Spotkanie z Mikołajem w klasie 2b było pełne radości i ekscytacji. Dzieci już od rana wyczekiwały z niecierpliwością na przyjście Mikołaja. Gdy wreszcie pojawił się w drzwiach, wszyscy krzyknęli z radości. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, rozdawał prezenty i słodycze. Atmosfera była pełna śmiechu i uścisków. To było niezapomniane spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci uczniów.

            Autor: Olga Narewska

        • Wycieczka do Warszawy
          • Wycieczka do Warszawy

          • Mikołajki to czas obdarowywania osób nam bliskich. Tego dnia rodzice klasy IV i Va ufundowali swoim dzieciom wycieczkę. Zwiedziliśmy Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego, gdzie odbyły się niezwykle ciekawe warsztaty malowania na porcelanie oraz zajęcia ukazujące tajniki początków druku. Każdy uczeń namalował na pamiątkę wzór na porcelanie oraz wydrukował rysunek używając farb wykonanych średniowiecznym sposobem.

            Po wizycie w muzeum uczniowie pojechali do wyczekiwanego parku trampolin, Hangaru 646. Odbyła się tam niecodzienna lekcja wychowania fizycznego.

            Wszyscy zakończyli wycieczkę trochę zmęczeni, ale z doskonałymi humorami.

            Autor: Aneta Dzieniszewska

        • Zima w obiektywie młodych fotografów
          • Zima w obiektywie młodych fotografów

          • Zima to pora roku, która pięknie prezentuje się na fotografiach. Członkowie Koła fotograficzno – filmowego uwiecznili jej uroki, a następnie przećwiczyli obróbkę zdjęć, stosując różne filtry oraz inne fotoefekty.

            Zdjęcia zostały wykonane z zastosowaniem sprzętu pozyskanego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            Autor:  Aneta Dzieniszewska

        • Mikołajki
          • Mikołajki

          • Szósty grudnia to data, którą zna każde dziecko i każdy dorosły. Mikołajki w naszej szkole już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. Tradycyjnie, jak co roku, tego dnia panował w szkole szczególny klimat.  Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły nałożyli ubrania z akcentem mikołajkowym, a na szkolnych korytarzach rozbrzmiała świąteczna muzyka. To moment, który integruje społeczność szkolną i sprawia, że wszyscy czują się częścią ważnego wydarzenia.

            Do najmłodszych uczniów naszej szkoły- przedszkolaków, zawitał osobiście Mikołaj z prezentami. Wszystkie dzieci zapewniały go, że w minionym roku były grzeczne. Po wspólnym zdjęciu Mikołaj z dziećmi zatańczył świąteczny układ taneczny. Było radośnie, bo wszystkim udzieliła się świąteczna atmosfera. Dzieci żałowały tylko, że mikołajki obchodzone są raz w roku.

            Autor: SU i Pedagodzy

        • "Mała książka – wielki człowiek"
          • "Mała książka – wielki człowiek"

          • 5 grudnia 2023 r uczniowie klas pierwszych otrzymali książkę „Wnuczka Antykwariusza” Justyny Bednarek oraz broszurkę Przewodnik dla rodziców pierwszoklasisty „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem" wydane przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kolejnej edycji kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. Pragniemy ich zachęcić do częstszego sięgania po książki i regularnego czytania zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych – rodziców, dziadków, rówieśników, opiekunów i nauczycieli.

            Pani Mariola Żyłowska spotkała się z pierwszoklasistami i zachęciła ich do czytania i korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej. Wręczyła pierwszakom książki ufundowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

            Autor Mariola Żyłowska

        • Dzień Misia
          • Dzień Misia

          • 5 grudnia obchodziliśmy Dzień Misia. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zostali zachęceni przez pedagogów do przyniesienia swojego ulubionego pluszaka. W salach lekcyjnych i na korytarzach królowały nie tylko misie ale i gęsi, króliki, pieski, kotki, żabki i wiele innych. Dzień ten był dla uczniów pełen pozytywnych emocji. Nie zapominajmy, że miś z pewnością nie raz był naszym kompanem w zabawie, a nawet przyjacielem, który pomógł przezwyciężyć trudności.

            Autor: Pedagodzy

        • Planeta Energii
          • Planeta Energii

          • Uczniowie klasy IIIA wzięli udział w programie Planeta Energii. Jest to program edukacyjny, którego celem jest rozbudzanie zainteresowania przyrodą, budowania świadomości i postaw proekologicznych wśród najmłodszych. Projekt uczy dzieci czym jest różnorodność biologiczna, uwrażliwia na lokalną faunę i florę, wpaja nawyki przyjazne środowisku i zachęca do dbania o przyrodę. Podczas realizacji programu uczniowie mogli przekonać się jak fascynujący jest świat roślin i zwierząt, ten charakterystyczny dla Polski, ale też ten najbliższy, który spotkamy tuż za progiem szkoły czy domu. Poznali zasady ochrony zwierząt, w tym podstawowe zapisy gminnego regulaminu ochrony zwierząt.

            W ramach programu zostały przeprowadzone cztery lekcje:

            - ,,Co to jest bioróżnorodność?”

            - ,,Co zagraża bioróżnorodności?”

            - ,,Jak chronić bioróżnorodność?”

            - ,,Woda jako źródło bioróżnorodności?”

            Uczniowie z zaciekawieniem oglądali krótkie filmiki wprowadzające w dany temat oraz wykonywali ćwiczenia na tablicy interaktywnej. Na podsumowanie każdej lekcji zostały wykonane prace plastyczne.

            Autor: Karolina Gregorek

        • "Gramy zmysłami" - zadanie listopadowe
          • "Gramy zmysłami" - zadanie listopadowe

          • Wykonanie masy plastycznej to listopadowe zadanie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami”.

            Dzieci z grup: 0 B, 0 C i 0 E ,wykorzystując różne produkty, stworzyły mydłolinę, ciastolinę oraz piankolinę. Przedszkolaki z wykonanych mas formowały różne kształty, co sprawiło im mnóstwo radości.

            Autor: Paulina Kośnik

        • Przedszkolaki poznają zawód aktora
          • Przedszkolaki poznają zawód aktora

          • Przedszkolaki poznają zawód aktorki w ramach innowacji pedagogicznej "Przedszkolny punkt doradztwa zawodowego".

            30 listopada dzieci z grup: 0B i 0C miały przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z p. Emilią Krupą, mamą Helenki, która razem z córką pokazała, na czym polega praca aktorki.

            Na początku p. Emilia wyświetliła film edukacyjny dotyczący teatru, a następnie przedstawiła najważniejsze informacje o pracy aktorskiej. Potem zaprezentowała własnoręcznie przygotowane pacynki i kukiełki. Dzieci miały okazję wziąć udział w scenkach dramowych z użyciem kostiumów i masek.

            Przedszkolaki z zaangażowaniem uczestniczyły w ciekawym spotkaniu z p. Emilią i serdecznie za nie podziękowały.

            Była to dla nich wspaniała lekcja edukacji teatralnej!

            Autor: Magdalena Jasionek

        • Rodzice czytają dzieciom
          • Rodzice czytają dzieciom

          • 28.11.2023 przedszkolaki z grup: 0 D i 0 E w ramach realizacji projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury", którego głównym celem jest rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci, gościły mamę Dorotki - Panią Olgę, która przeczytała dzieciom kilka przygód Wikinga Tappiego.

            Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści. Na koniec przedszkolaki serdecznie podziękowały gościowi za poświęcony czas.

            Autor: Aneta Banasik

        • Powiatowy Konkurs Historyczny "Moja Niepodległa"
          • Powiatowy Konkurs Historyczny "Moja Niepodległa"

          • W poniedziałek, 27 listopada 2023 roku odbyła się szósta edycja Powiatowego Konkursu Historycznego „Moja Niepodległa”. Jego celem było pogłębianie wiedzy historycznej z zakresu dziejów Polski, budzenie i rozwijanie zainteresowań uczniów historią Polski, popularyzacja wiedzy o dziejach Ojczyzny, a także integracja młodzieży szkół podstawowych.

            W rywalizacji wzięli udział uczniowie z trzech szkół:  Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czerwinie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Wąsewie oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II – Papieża Polaka w Starym Lubotyniu.

            Laureatami konkursu historycznego zostali:

             I kategoria: klasy IV - V

            - I miejsce – Wiktor Klec - Szkoła Podstawowa w Czerwinie

            - II miejsce – Michał Krupa - Szkoła Podstawowa w Starym Lubotyniu

            - III miejsce – Alan Kowalczyk – Szkoła Podstawowa w Wąsewie

            II kategoria: klasy VI - VII

            - I miejsce – Magdalena Krupińska - Szkoła Podstawowa w Wąsewie

            - II miejsce – Natalia Sobotka – Szkoła Podstawowa w Wąsewie

            - III miejsce – Radosław Sobotka – Szkoła Podstawowa w Wąsewie 

            - III miejsce - Jakub Bułatowicz -  Szkoła Podstawowa w Starym Lubotyniu

            III kategoria: klasy VIII

            - I miejsce – Jan Zaorski - Szkoła Podstawowa w Starym Lubotyniu

            - II miejsce – Mikołaj Fercho – Szkoła Podstawowa w Wąsewie

            - III miejsce – Igor Przeździecki – Szkoła Podstawowa w Czerwinie 

            Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.

            Dyrektor Szkoły Bożena Zaręba wręczyła również podziękowania nauczycielom p. Anecie Dzieniszewskiej i Agnieszce Gniazdowskiej za przygotowanie uczniów do konkursu i pracę w komisji konkursowej.

             

            Autor: Aneta Dzieniszewska

        • Sparing z debaty oksfordzkiej
          • Sparing z debaty oksfordzkiej

          • W dniu 24.11.2023 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnym sparingu z debaty oksfordzkiej. Tym razem przeciwnikami byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zarębach Kościelnych. Uczestnicy zmierzyli się z tezą: "Jako uczeń 4 klasy szkoły podstawowej wolałbym uczyć się o poszczególnych epokach historycznych niż o historii wielkich postaci historycznych".

            Nasza drużyna w składzie: Magdalena Jasionek, Milena Głębocka, Mateusz Mierzejewski i Jan Zaorski wylosowała stronę propozycji, więc musiała potwierdzić jej słuszność.

            Debata zakończyła się wynikiem 2:0 dla naszej drużyny.

            To już ostatnia próba przed zbliżającym się turniejem. W debacie swoich sił po raz pierwszy spróbował Mateusz Mierzejewski. Uczniowie wysłuchali uwag sędziów, wiedzą, co należy poprawić, wyćwiczyć, jakie są ich słabe i mocne strony.

            Autor: Agnieszka Gniazdowska

        • Szkolna dyskoteka
          • Szkolna dyskoteka

          • 28 listopada w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka, którą poprowadził DJ Radek. Dyskoteka została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.

            Wszyscy uczestnicy doskonale się bawili, tańcząc w rytm ulubionej muzyki, a integracja uczniów była szczególnie zauważalna we wspólnym wykonaniu takich tańców jak: Macarena, Chocolate, Belgijka czy znany wszystkim utwór „Jedzie pociąg z daleka”.

            Prowadzący przygotowali dla uczestników wiele atrakcji i zabaw, w których bardzo chętnie brali udział zarówno młodsi jak i starsi uczniowie. Wydaje się, iż muzyka i taniec to nie tylko najlepsza integracja, ale także miłe i aktywne spędzenie czasu wolnego w doborowym towarzystwie.

            Dyskoteka wszystkim bardzo się podobała. Uczniowie już z niecierpliwością czekają na kolejną imprezę.

            Autorzy: Magda Gumowska, Małgorzata Tyszka